1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YAŞ'ta ikili zirve
YAŞ'ta ikili zirve

YAŞ'ta ikili zirve

Başbakan Erdoğan saat 14.00'da Başbakanlık resmi ofisinde Genelkurmay Başkanvekili Necdet Özel'le bir araya gelecek..

A+A-

Erdoğan, YAŞ toplantısının öğleden sonraki bölümüne katılmayacak.. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yaşanan görevi bırakma krizinin ardından Cumhuriyet Tarihi'nin en sancılı Yüksek Askeri Şura başladı. Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, istifa ettikleri için Şura’da yer almıyor.

Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlık ediyor. Daha önceki toplantıların aksine Başbakan masada tek başına oturuyor. Savunma Bakanı ve komutanlar ise yine yerlerinde. Ancak Genelkurmay Başkanı vekili Org. Özel, Başbakan'ın yanına oturmadı. Şura’nın ikinci sivil üyesi, 61. hükümette kabineye giren yeni Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz. Yılmaz, ilk kez YAŞ toplantısına katılıyor. Toplantıda yeni Genelkurmay Başkanı olarak Org. Necdet Özel’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşinin elini sıkmamak için kırmızı halıdaki yerini değiştiren Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner ve Cumhurbaşkanı Gül’ü KKTC’deki ilk ziyaretinde havaalanında karşılamayan 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu katılıyor. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 3.Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Kara Kuvvetleri EDOK (Eğitim ve Doktrin) Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel de toplantıda hazır bulunuyor.

14.00'TE ÖZEL TOPLANTI

Yüksek Askeri Şura toplantısının öğleden sonraki bölümüne katılmayacak olan Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Özel ile saat 14.00'te Başbakanlık Resmi Konutunda önceden planlanmış bir görüşme yapacak.

TAŞDELEN DE TOPLANTIDA

İnternet andıcı davasından hakkında yakalama kararı çıkarılan Ege Ordusu Komutanı Nusret Taşdelen de toplantıya katılanlar arasında bulunuyor.

BALANLI’DAN YAZILI GÖRÜŞ

Bu yılki yaz şurası, toplantıya katılacak bazı generallerin devam etmekte olan davaları nedeniyle de önem taşıyor. Balyoz’dan tutuklu Harp Akademileri Komutanı Org. Bilgin Balanlı ile Erzincan’daki Ergenekon davasının sanığı EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk Şura üyeleri arasında yer alıyor. Ancak tutuklu olan Org. Balanlı’nın, toplantıya yazılı olarak görüşlerini bildirmesi bekleniyor.

RAMAZAN HASSASİYETİ

Teamüllere göre, YAŞ’ın ilk günü Şura üyeleri, Anıtkabir ziyaretinin ardından Genelkurmay Başkanı tarafından Genelkurmay Sosyal Tesisleri’nde verilen öğle yemeğine katılıyor. Ancak bu yıl YAŞ toplantısı Ramazan ayına denk geldiği için öğle yemeği planlanmadı. Genelkurmay kaynakları, bu yıl YAŞ planlamasının Org. Koşaner’in görevi bırakmasından önce yapıldığına dikkat çekerek Ramazan nedeniyle bu yıl öğle yemeği planlanmadığını belirtti.

VEDA YEMEĞİ YOK

Vatan'ın haberine göre, bu yıl istifa depreminin yaşandığı komuta kademesi YAŞ’a katılmayacağı için veda yemeği veremeyecek. Başta Org. Koşaner olmak üzere emekliliğini isteyen kuvvet komutanlarının Hükümet üyelerinin katılmayacağı ve sadece TSK’daki üst düzey komutanların davet edileceği bir veda yemeğini ilerleyen günlerde verebileceği iddia ediliyor.

YENİ KOMUTA KADEMESİ NASIL ŞEKİLLENECEK?

Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna Kara Kuvvetleri Komutanı sıfatıyla vekaleten oturan Org. Necdet Özel’in Şura toplanmadan önce asaleten atanması bekleniyor. Orgeneral Özel’in Şura’da nasıl bir tutum izleyeceği ise merak konusu oldu.

KARA KUVVETLERİ’NE KIVKOĞLU

Özel’in Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na kıdemli orgenerallerden birinin atanması bekleniyor. Kuvvet komutanlığına atama yapılabilmesi için ordu komutanlığından bir ismin gelmesi gerekiyor. Özel‘den sonra kıdemlerine bakıldığında EDOK Komutanı Org. Saldıray Berk ardından da Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner ve 1. Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu geliyor. Hükümetin Orgeneraller Berk ve Güner’e sıcak bakmadığı bu nedenle komutanlığa en yakın isim olarak Org. Kıvrıkoğlu’nun adı ağır basıyor.

JANDARMA’YA KALYONCU

Org. Özel’in boşaltacağı Jandarma Genel Komutanlığı koltuğuna ise son dakika sürprizi olmazsa Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Org. Bekir Kalyoncu’nun oturması bekleniyor.

HAVA’YA ORG. ERTEN İHTİMALİ

Bu yıl görev süresi 1 yıl uzatılması beklenen Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Aksay’ın istifasının ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Mehmet Erten getirilmesi bekleniyor. 63 yaşındaki Korgeneral Mehmet Erten önce orgeneralliğe terfi ettirilecek ardından da Hava Kuvvetleri Komutanı olacak. Erten, bu görevde yaş haddi nedeniyle 1 yıl kalabilecek. Erten’in emekli edilmesi durumunda ise zayıf bir olasılık da olsa Hava Kuvvetleri Komutanının bir korgeneral olma olasılığı beliriyor. Bu isim de teammüllere göre 2008’de birinci sırada korgeneralliğe terfi eden Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Abidin Ünal olacak. Ünal, 4 yıl olan terfi bekleme süresinde korgenerallikte henüz 3. yılını doldurduğu için bu yılki Şura’da orgeneralliğe terfi edemiyor. Bu nedenle terfi için 1 yılı bulunan Ünal, korgeneral rütbesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapabilecek. 1953 doğumlu olan Ünal’ın önünde yaş engeli de bulunmuyor.

DENİZ DE SANCILI

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit’in yerine ise Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel’in atanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Bilgel’i de Balyoz davasındaki bilirkişi raporunun zorlaması bekleniyor. Raporda, Donanma Komutanlığı’ndaki güvenlik açığına dikkat çekiliyor. 2013’te Deniz Kuvvetleri Komutanı olabilecek tek isim olarak Kora. Güner bulunuyor.

KARADA BİR FAZLA KOR OR OLACAK

Koşaner’in istifasının ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda bir orgeneral kadrosu erken boşaldı. Bu nedenle bir fazla korgeneral orgeneralliğe terfi ettirilecek. Orgeneralliğe terfi edecek korgeneraller arasında Hulusi Akar’ın adı ön plana çıkıyor.

Bu haber toplam 1325 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.